انواع فرش, درباره فرش دستباف پارسی

فرش عشایری – آشنایی کامل با فرش های دستباف عشایری

به چه فرش هایی عشایری گفته می شه ؟ 

فرش عشایری ، شاهکاری برآمده از ذهن و فرهنگ اصیل عشایر پارسی

عشایر ایران و روستاییان در سراسر کشور ایران در هر منطقه – بخش و روستا بر اساس عادات کهن خود دست به بافت فرش – گلیم – زیلو – خورجین – جاجیم و…. با استفاده از پشم حیوانات خود ( گوسفندان ) و موی بز می کردند.

بیشترین بافته های ایرانی فرش ها و صنایع دستی مناطق روستایی و عشایری ست و مهم ترین تمایز فرش روستایی و عشایر بافت ، با فرش های دیگر نقشه های ذهنی و خلاق ، رنگ آمیزی خاص این نوع از فرش دستباف هست .

نقشه های ذهنی و پر از راز رمز

بدون هیچ حد و محدودیتی هر آنچه بر ذهن خلاق بافنده عشایری خطور کند با توجه به فرهنگ منطقه ، قابلیت نقش بستن بر ، دار فرش های عشایری را دارد . گاهی تصویر ذهنی از حیوانات ( شیر در مناطق فارس ، مرغ های اساطیری در بلوچ ، ماهی در کردستان و…) گاهی نقش های عجیب بسیار قدیمی که مفاهیم خاصی در بر دارند ، گاهی آیاتی از کلام خدا ،گل ، اسلیم یا هر نقشه دیگر …..

اندازه و رنگ بندی خاص

عشایر و روستاییان معمولا فرش های دستباف را برای استفاده خودشان تولید می کنند و دلیل اصلی غیر استاندارد بودن اندازه فرش های عشایری تفاوت زندگی شهری و روستایی ست .

مثلا اندازه معروف قالیچه های بلوچ باف 1*2متر هست و اندازه های استاندارد مثل 2*3 متری یا 1.5*2متری کمتر در این منطقه بافته می شود . از لحاظ رنگ بندی هم با توجه به فرهنگ منطقه عشایر و روستا رنگ فرش ها تعیین می شود . در فرش عشایری عموما رنگ های پر انرژی و گرم استفاده می شه .

فرش عشایری در دکوراسیون

فرش عشایری با توجه به تنوع رنگ و نقشه  قابلیت دکور شدن در انواع دکوراسیون ها را دارد . بهترین دکوراسیون های پیشنهاد شده برای فرش های عشایری فضا های مدرن ، اسپرت با مبلمان راحتی و یا کف پارکت و لمینیت  و یا کاملا سنتی با ترکیب مبلمان استیل سنتی و کف سنگ و یا طرح چوب  هست .

بیشترین استفاده فرش  های عشایری در فضا منزل به ترتیب  : اتاق های خواب ، تی وی روم ( حال) ، فضا های جانبی شامل فضا های ارتباطی مثل راهرور ها و….

قیمت و ارزش خرید

همون طور که گفته شد فرش های عشایری عموما تولید شده اند برای استفاده خود عشایر و در قبال بافت هر رج مزدی از کارفرما دریافت نمی کنند و اصطلاحا کار سفارشی تولید نمی کنند که به همین علت قیمت تمام شده فرش های عشایری پایین تر از فرش های شهری بافت هست .

خرید فرش های عشایری به صرفه تر از فرش های سفارشی است .
شاید دلیل اصلی جذابیت فرش های دلبافته عشایری همین انتزاعی بودن جز جز این نوع از فرش هست که گره به گره با عشق بافته شده والبته قیمت های مناسب این فرش هاست .

 

پر تعداد ترین محصول فرش دستباف در فروشگاه آنلاین هایکارپت  ، فرش های دلبافته عشایری هست که توسط کارشناسان مجموعه مورد تائید کیفیت و قیمت هستند .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *